Vône, pocity a priestor

Published on: Jan 02 2014 by admin

Čuch je najstarší z našich zmyslov. Spomeniete si na vônu školskej jedálne? A vôňe vašich bývalého priateľa? Pocity a emócie, ktoré vône vyvolávajú sú jedinečné a spojené so spomienkami. Obdobne, byty, ktoré sme navštívili, alebo dovolenkové miesta.

Cítite tú vôňu morskej vody?

 

Vedci prišli na to, že centrum rozoznávania vôní susedí s centrom emócií. Ale žiaden výskum ešte nenašiel odpoveď na otázku, kde v mozgu sa odohráva proces spájania spomienok so spracovaním a rozoznaním vôní. A vlastných skúseností každý potvrdí, že to tak je.

Prirodzená vôňa interiéru je zložená z rôznych faktorov – svoje vône, pachy uvoľňujú materiály použité v interiéri, parkety, steny, podhľad. Ich zmes vytvára charakteristickú esenciu a aj preto každý dom, každý byt vonia odlišne. Vplyv asu na materiál, jeho starnutie, tak isto hrá svoju rolu pri vôňach, ktoré sú v interiéri. Spomeňte si na charakteristickú vôňu v kaštieľoch alebo starších budovách. Je tam prítomná vôňa drevených parkiet, omietky, rekonštrukcií, historických predmetov…

 

Vôňe, bez pochýb, nás ovplyvňujú rovnako silno, zasahujú priamo naše emócie podobne, ako vizuálne vnemy.

 

Hoci vône majú silný emocionálny náboj vyplývajúci z vlastných skúseností, univerzálne vône – kvetov, ovocia, a ich špeciálne kombinácie pôsobia na ľudí, ich pocity pozitívne. V našich zemepisných šírkach sú prvé lastovičky -minulý rok jeden z mobilných operátorov testoval profesionálne prevoňanie svojej predajne v bratislavskom nákupnom centre. Luxusné hotely, butiky zamestnávajú profesionálne firmy, aby navrhli  a prevoňali ich priestory a umocnili dojem exkluzívnosti.

Trump Hotel, Panama

 

Spa v Marakéši interiér Jacques Garcia

 

Ako si spríjemniť bývanie vôňou?

V prvom rade dbajme na použitie prírodných vôní, silíc. V byte sa z plastov, preglejky, drevotriesky, lakovaných povrchov, kobercov môžu uvoľňovať rôzne chemické látky nad ktorými nemáme prehľad, netrebak nim pridávať iné, chemické vône. Môžete si spraviť vlastné pot pouri, použiť aromalampy, dekoratívne difuzéry vôní, ale aj voňajúce črepníkové rastliny, napr. jazmín, rozmarín.

Čoraz obľúbenejšie sú katalytické lampy, ktoré navyše horením bez plameňa čistia vzduch, zabíjajú baktérie a aj ničia molekuly nežiadúcich pachov. Takéto lampy fungujú aj bez vône, spaľujú iba lieh. V tom prípade len spaľujú baktérie a molekuly pachov prítomné vo vzduchu.

Vlastnosti vôní sú:

Povzbudzujúce – muškát, pomaranč

Relaxačné – levanduľa, neroli, ruža, mandľa, bergamot, kamilka, ylang-ylang, vanilka

Erotické – santal, pačuli, jazmín

Dobíjajúce energiu – rozmarín, citron, pomaranč, borovica

Proti duševnej únave – bazalka, rozmarýn, borovica, mäta

Zbavujúce úzkosti – bazalka, bergamot, muškát, levanduľa, šalvia

Zvýšenie kreativity – vanilka, škorica

Proti nespavosti  -jazmín

Zlepšenie nálady – vanilka, škorica, citrón

Zníženie pocitov strachu – pomaranč, kvetinové vône napr. ruža, jazmín, hyacint, bergamot

Ak ste tehotná, nie je vhodné, aby ste používali nasledujúce vône – bazalka, kamilka, majorán, levanduala, myrha, mäta polej, šalvia a tymián.

Autor: Redakcia

Filed under: Nápady pre bývanie
Tags: , ,

Sorry, the comment form is closed at this time.

Sorry, the comment form is closed at this time.