Rôzne miestnosti potrebujú rôzne osvetlenie – myslite na to od začiatku.

Published on: Jan 02 2014 by admin

Vhodne navrhnuté osvetlenie vie zaujímavo zapôsobiť ale aj spĺňa potreby, ktoré interiéru. Vyzdvihne dobré stránky priestoru a zatlačí do úzadia tie slabšie.

Na niektoré svietidlá musíte myslieť už pri zariaďovaní alebo rekonštrukcii interiéru – kvôli umiestneniu vývodu elektriny.

Stropné svietidlo môže byť hlavným ťažiskom priestoru House + House Architects

V pracovni sa uplatnia rôzne typy osvetlenia – stolové, stropné, náladové, svojou funkciou doplnia náladu. Butler Armdsen Architects

 Nepriame osvetlenie vytvára mäkšie tiene a tým uvoľnenejšiu atmosféru. AJP Design Systems Foto Craig Denis

Lampy na čítanie  v posteli,sú príliš silné svetlo pri prebúdzaní. Zdroj mäkšieho svetla je preto doplnený lampou na komode.

Zaujímavé tvary svietidiel, zažaté, sú výrazným prvkom v interiéri. Philips

Obývacia izba

Stropné svietidlocelkové osvetlenie príjemné, aj praktické je stmievateľnéosvetlenie, ktorému sa dá nastaviť intenzita svietenia. Výber umiestnenia treba spraviť už na začiatku rekonštrukcie.

Rozhodnite sa, či bude v blízkosti sedačky alebo v strede miestnosti, pri väčších miestnostiach môžu byť aj dve stropné svietidlá. Zasvietené stropné svietidlo je výrazným prvkom v interiéri.

Nasvietenie stropu alebo stien, ukryté v podhľade. Tieto svetlá sú veľmi efektné, vytvárajú zaujímavú atmosféru. Osvetľujú napríklad vybranú stenu s obrazmi, ktorú chcete zvýrazniť, alebo nasvietenímozvláštňujú strop. Veľa pri ich navrhovaní zaleží na štýle interiéru. Preto radšej zverte návrh skúsenému profesionálovi, špecialistovi na svietidlá alebo architektovi. Malou nevýhodou je, že tvar, ktorý sa vám zdá elegantný môže časom vyjsť z módy a zmena na iný štýl si vyžiada väčšiu rekonštrukciu

Bočné, náladové svetlo vytvorí stojatá lampa – je vhodná pri večerných posedeniiach s rodinou, priateľmi. Dá sa premiestňovať a bez väčších nákladov vymeniť za iné.

Pracovňa

Stropné svietidlo opäť, na celkové nasvietenie, platia veľmi podobné pravidlá, ako pri obývacej izbe.

Stolové svietidlo – v súčasnosti sa nepoužíva tak často ale stále potrebujete kvalitné svietidlo pri čítaní, alebo práci za pracovným stolom.

Stojatá lampa presvetlí tmavé kúty, a môžete ju používať pri práci s počítačom na vyrovnanie vnímania jasu obrazovky, namiesto stolovej lampy. Správnym výberom stojatej lampy veľmi pozitívne dotvoríte atmosféru svojej pracovne

Detská izba
Deti majú radi jasné a svetlé priestory, vyhýbajú sa tmavým kútom (sídlia v nich strašidlá a rôzni bubáci… )

Dostatočné celkové osvetlenie detskej izby zo stropu, je základ. Môžete vybrať svietidlo, ktoré má zaujímavé tienidlo ale zvážte, nakoľko prepúšťa svetlo, či dostatočne presvetlí miestnosť, prípadne podhľad so zapustenými svetlami – opäť, skonzultujte s odborníkom.

Stolové svietidlo, je potrebné oveľa skôr ako pri nástupe do školy. Už v čase, keď sa deti venujú kresleniu, a rôznym prácam za stolom, je potrebné, aby mali dostatok svetla.

Nočná lampička, sa pri zaspávaní aj pri nočnej výprave na toaletu, určite zíde. Jej vypínač by mal byť v dosahu postele no a svetlo by nemalo dieťa prekvapiť tým, že mu zasvieti rovno do očí.

Spálňa

Stmievacie stropné osvetlenie, ovládateľné z postele, podobne ako v obývačke efektne pôsobí aj nasvietený podhľad alebo steny, závesy svetlom, ukrytom v sadrokartóne.

Lampa na čítanie v posteli

Chodba

Spojovací, pomocný priestor medzi miestnosťami má mať dostatočné osvetlenie. Môžete ho dosiahnuť stropnými, ale aj nástennými svietidlami.

Kuchyňa

Osvetlenie pracovnej dosky a celkové nasvietenie miestnosti.

Filed under: Osvetlenie
Tags: , ,

Sorry, the comment form is closed at this time.

Sorry, the comment form is closed at this time.