Retro – ako vyzeral interiér v 50-tych rokoch?

Published on: Jan 02 2014 by admin

Retro štýl je skoro všeobíjmajúci pojem. Označuje sa ním takmer všetko, z čoho cítiť závan zašlých čias, no nie zas tak starých, aby sa vec dala nazvať starožitnosť…

Dnešné retro čerpá inšpiráciu v minulosti ale nekopíruje ju doslova, nebolo by ľahké nájsť všetky detaily a materiály, retro byt by nemusel spĺňať to pohodlie, na ktoré sme zvyknutí dnešnej dobe. V súčasných retro – interiéroch sa zväčša uplatní iba pár prvkov, napríklad tapety, sedenie, alebo lampa, ktoré doplnia atmosféru, nekopíruje sa do detailov štýl konkrétnej doby.

Ako teda vyzeral interiér v 50-tych rokov minulého storočia?

Priemysel predošlých, vojnových rokov bol orientovaný hlavne na podporu armády, aj preto bola ponuka materiálov a farebnosti limitovaná. Ľudia pri výbere nálady svojho domova preferovali pocit bezpečia. Atmosféra počas vojny našla svoj obraz v solídnych, tlmenejších farbách.

Protichodne, 50-tych rokoch, po 2 svetovej sa situácia zmenila – nastáva boom pre bývanie – ľudia obnovujú svoje domácnosti a kladie sa dôraz na rodinný život, spoločné trávenie času. Nastupuje vlna povojnového optimizmu – v hudbe, obliekaní,  aj v interiéroch. Stredná trieda zažíva vzostup životnej úrovne. Do domácností začínajú príbúdať nové druhy spotrebičov – televízor, automatická práčka, sušička, mixér.

Interiér je ešte stále zariaďovaný podľa klasických predstáv, no nábytok je menší, skladnejší a má moderné, čisté línie. Pomaly prichádza zmena v usporiadaní obývačky – dôležité miesto začína zaberať nový prvok – televízor.

Farebnosť – v 50-tych rokoch sa cukríkové a jasné farby premietli nielen do ženského obliekania ale aj do interiérov – populárne farby boli mentolová zelená, ružová, biela, tyrkysová, svetložltá a týmto sa 50te výrazne odlišujú nasledujúcej dekády, ktorá preferovala teplejšie a zemitejšie odtiene.

Žuvačkové tóny farieb mali svoj najväčší rozkvet práve v povojnových rokoch.

Tapety – majú pravidelné geometrické vzory inšpirované novými vynálezmi a futurom, ale veľmi populárne boli aj klasické ovocné vzory, pravidelne opakované kvety alebo bodky.

Z kolekcie retro tapiet inšpirovaných 50-tymi rokmi – Sanderson

Z prehliadky Dior 1954 – bodky na šatách modelky aj v publiku.

Začínajú sa uplatňovať nové materiály – plast, PVC, laminát, hliník, sklené vlákno, koženka, linoleum. Mohutý, čalúnený nábytok minulých dôb ustupuje moderným líniám, ohýbanej preglejke.

Linoleum bolo veľmi populárny materiál na podlahy. Dajú sa doňho vyrezávať rôzne vzory … napríklad bodky.

Typická farebnosť 50-tych rokov a moderná podlaha – linoleum! (1957)

Typické sú aj stoličky s chrómovanými nohami a koženkovým čalúnením a k nim hliníkovo laminátový stôl..

V kuchyni sa objavili nové prístroje, mixér, šľahače a ďalšie, vstavané prístroje… To znamenalo zjednodušenie práce ale aj iné usporiadanie kuchynskej linky- stala sa kompaktnejšia:

Dôkaz, že názor na to, aké vzory je vhodné kombinovať, sa časom mení

Moderný interiér inšpirovaný 50-tymi rokmi. Amberinterior.blogspot.com

Poznámka: V tomto texte sú zachytené 50 roky na západ od Československa… V našich krajoch boli odlišné podmienky – štátne podniky nasledujúce plány druhej päťročnice tým pádom aj menšia rôznorodosť dizajnu a vlastný štýl, inšpirovaný svetovými trendmi. 

Autor: Redakcia, obrázky artnectar.com, interiordesignpedia.com, pzrservices.typepad.com

Filed under: Inšpirácie, Štýly
Tags: ,

Sorry, the comment form is closed at this time.

Sorry, the comment form is closed at this time.