Pracujem z domu

Published on: Feb 10 2014 by admin

Uvedomili ste si, ako sa zmenila pracovňa za menej, ako 20 rokov?

Nároky na pracovné miesto sa postupne menia – a to našťastie k lepšiemu – zaberajú čoraz menej miesta, aj keď z roka na rok si to možno ani neuvedomíte.

pracovna 07

Predstavte tieto pracovne

A Dostatočne priestranný pracovný stôl, vhodná stolová lampa, umiestnená najčastejšie vľavo, aby píšucemu pravákovi nehádzala tieň. Vpravo stabilný telefón. Navôkol je dostatok políc a šanónov na odkladanie prepotrebných dokumentov a kníh. Príručný šuflíkový kontajner na rôzne kancelárske potreby je samozrejmosťou, kde inde by v seriáloch nachádzali kľúčové dôkazy?

B Na pracovnom stole tróni obrovský monitor, pod stolom zakopávate o krabicu počítača. V blízkosti sa nachádzajú reproduktory a tlačiareň a modem. Je vhodné, aby odraz slnka nesvietil priamo na obrazovku, pretože na ňom nič nevidíte a posunúť niekoľkokilový monitor je úloha pre svalnáča.

C Pracovať sa dá prakticky všade, môžete si nájsťvhodné miesto podľa toho, akú máte práve náladu a čo všetko popri tom musíte stihnúť.

Bez zaváhania ste spoznali, že pracovňa C je súčasnosť, už takmer vo všetkých profesiách, kde sa pracuje s “počítačom”.

Dnes sú pracovné podmienky oslobodzujúce, no pre úšpešnú prácu a primeraný výkon aj tak treba brať do úvahy niekoľko bodov, podľa ktorých sa rozhodnete, kde si zriadite svoj “Home Office”.

Súkromie – budete ho mať počas väčšiny vášho pracovného času? Alebo vám bude niekto občas prechádza poza chrbát, budete musieť počúvať televízor, aj keď práve nechcete? Možno sa vám zdá vhodné riešenie presunúť pracovný kútik do najtichšieho miesta v byte – do spálne. Ale priznajte si, chcete v noci otvoriť oči a zbadať niečo, čo vám pripomína, koľko práce máte zajtra? Nie.

Miesto na odkladanie potrebných dokumentov. Skriňa, zásuvkový kontajner. Hoci sa množstvo odkladaných papierov zmenšilo, vyhradená skriňa v blízkosti svojho pracovného miesta je stále potrebná. Uložíte do nej všetky veci týkajúce sa práce. Máte tak na dosah potrebné šanóny, katalógy, potrebné ročenky, alebo inšpiratívne knihy a aj kancelárske potreby, všetko, čo potrebujete k práci.

Dobrá stolička je kreslo. Podľa čínskeho feng shuei, je vhodné mať stoličku s vysokým a pevným operadlom. Človek sa tým cíti istejší a podporovaný vo svojich rozhodnutiach. Nemusíte byť poverčiví, na to, aby ste ocenili pohodlné a pevné kreslo. Strohá  stolička vás na jednom mieste neudrží tak dlho, ako miesto, kde sa môžete pohodlne posadiť a premýšľať. (Pozn. Nezabudnite si kúpiť pod kolieskové kreslo podložku, nie je sexy, ale inak sa môžete rozlúčit s obľúbeným kobercom, či parketami. Jazda na kolieskach, ich neomylne poznačí.)

Stôl – potrebujete podstatne menší stolík ako v predošej dekáde. Napriek tomu, aj si chcete zachovať správne drženie tela je lepšie poobzerať sa o nastaviteľnej podložke pod notebook, na rozdiel od obrazoviek sa k nemu viac hrbíme a namáha sa krčná chrbtica.

Osvetlenie, už nie je kľúčové, ale stále je potrebné. Stolová lampa je výrazný prvok, okrem funkčnosti, svetla, aj jej výzor dodá pracovni atmosféru. Vhodná intenzita svetla je v klasickom ponímani žiarovky 60 W.

Kôš – kancelársky kôš nestratil svoje opodstatnenie, či na nepotrebné dokumenty, letáky, ale aj obaly od tyčiniek a iné prepotrebné energetické doplnky. Poriadok treba a nemusíte bežať s každou plechovkou do „hlavného“ smetiaka.

Príjemné a aj užitočné, nie úplne nevyhnutné – nástenka na motivujúce obrázky z dovolenky, alebo dôležitými odkazmi, pripomienkami a adresami.
Obraz, plagát, to čím sa obklopujete podvedome neustále vnímate.  Dajte na prvý dojem, či tento obraz chcete mať vo svojom okolí tak často.

Inšpirujte sa nasledujúcimi pracovnými kútikmi.

pracovna 09

Pracovňa, ktorá má dostatok miesta na odkladanie, aj preto, že pracovný stôl ušetril miesto. decopad.com

pracovna 01

Koľko miesta skutočne potrebujeme na prácu? Možno trocha viac, ako na obrázku, ale nie oveľa. Výhoda tohto zákutia je, že máte limitovaný výhľad, takže obmedzíte denné snenie, ale môžete mať nepríjemný pocit z toho, že ste otočení chrbtom k dianiu v miestnosti.

 

pracovna 02

Priestranná z vzdušná pracovňa pre kreatívne povolania, s miestom vyhradeným pre klasickú prácu za stolom.

pracovna 03

houzz.com

pracovna 04

Protiklad k obrázkom doposiaľ. Sýte a intenzívne farby, dodajú priestoru útulnú atmosféru, a tmavá modrá pomáha skoncentrovať myšlienky a sústrediť sa. feedly.com

pracovna 05

Vhodným miestom pre pracovný kútik je aj obývačka, za podmienok, že v nej nebudete rušení počas pracovnej doby.

pracovna 06

Pracovňa zaberajúca 2 m2 – aj dobre zorganizovaný pracovný stolík môže poslúžiť podobne, ako celá miestnosť vyhradená iba na prácu.

pracovna 08

Hoci tento kútik vyzerá prakticky, ak by ste si mohli zvoliť, nebrali by ste radšej miestnosť, kde ste otočení tvárou do priestoru?

pracovna 099

Honosnejšia štylizácia pracovne, príjemnejšie umiestnenie pracovného miesta, oproti predošlému obrázku, i keď kreslo samotné nie je úplne ideálne na prácu za stolom… decorpad.com

 

Filed under: Inšpirácie, Nápady pre bývanie
Tags: , , , , ,

Sorry, the comment form is closed at this time.

Sorry, the comment form is closed at this time.