Pozrite sa, čo dokážu lampy!

Published on: Jan 02 2014 by admin

Svetlo je samozrejmosťou pre život, skoro ako vzduch, ktorý dýchame. Jeho nedostatok si uvedomujeme najmä teraz, v zimných mesiacoch, keď je prirodzeného svetla oveľa menej.

Dostatočne osvetliť interiér je základná podmienka, ale osvetlením nielen nahrádzate slnečné svetlo, no môžete aj výrazne modelovať priestor.

Keď vstupujete do nasvietenej miestnosti, oči vám inštinktívne padnú na zdroje svetla. Túto prirodzenú tendenciu, ktorú ľudia majú, môžete využiť na vytvorenie jedinečnej nálady vo vlastnom bývaní.

Vhodný príklad zvýraznenia stien a doplnkov nasvetlením:

obr.1  Utopia Projects                                                                    obr. 2 Dan Phipps Architects

 

Miestnosť bez náladového osvetlenia. Ak miestnosť osvetlíte iba stropnou lampou, svetlo sa rozlieva rovnomerne, no bez atmosféry. Prenesene povedané, v priestore chýba pohyb, navádzanie od jedného zdroja svetla k druhému, iskra, poukázanie na to, čo chcete zdôrazniť. Premyslenejšie nasvetlenie by podstatne zmenilo večerný výraz, zdôraznilo vybrané črty, prehĺbilo priestor:

 

Výborný príklad navádzania svetlom v chodbe a na schodoch. Priestor  ním dostáva novú energiu, pôsobí ušľachtilejšie, nasvietním sa zdôraznia aj  použité materiály:

Obr. 1 The Spa at Gleneagles          Obr. 2 John Cullen Lighting

Ak chcete, aby obývačka zapôsobila na vašich hostí, vyzerala viac sofistikovane, okrem doplnkov sa zamerajte aj na zdroje svetla – stojaté lampy, nástenné osvetlenie, bodové svetlá nasvetľujúce príručný stolík, kvety alebo obrazy:

Obr. 1 John Cullen Lighting                                                                 Obr. 2 Smith & Vansant Architects

 

Zvláštnym nasvetlením zvýrazníte aj prvky, ktoré za dňa nehrajú prím, a nasmerujete vnímanie hostí tam, kam sami chcete:

 

 Všeobecne sa osvetlenie delí na tri typy:

– jasné, celkovo osvetľujúce priestor – stropné lampy,

– koncentrované – lampy na čítanie, bodové svietidlá,

– tretím typom je náladové, ktoré nasvetľuje dominantné prvky – obrazy, umelecké diela, líniu nábytku alebo tzv. omýva stenu a vytvára na nej zaujímavé efekty

 

Všimnite si, ako svetlo dodáva atmosféru priestoru, nechajte sa ním inšpirovať. Spôsobov osvetlenia a ich realizácií je viac, ako stihne pokryť jeden článok. Ak ste dostali chuť, zmeniť a vymodelovať svoj priestor, môžete sa obrátiť na odborníkov, poradia vám, akým typom svetla a svietidla dosiahnete želaný efekt. Viac detailov o osvetlení uverejníme v ďalších článkoch počas roka.

 

 

Obr. hore Interiér od Shagreene.com

 

Obr. hore Interiér od Greenbelthomesaustin.com

 

Obdobné kresby dosiahnete, ak si vyberiete svietidlo s perforovaným tienidlom – ďalší fajn trik, ktorý umožňuje hra so svetlom.

Obr. 1 Tongue & Groove            Obr. 2 Carson Poetzl, Inc.

Autor: Redakcia

Filed under: Osvetlenie
Tags: , ,

Sorry, the comment form is closed at this time.

Sorry, the comment form is closed at this time.