Minimalizmus

Published on: Jan 02 2014 by admin

 

Pozitíva: maximálne zväčšuje priestor, čisté línie dodávajú puristický, veľmi elegantný dojem

Negatíva: pre niektorých ľudí je ťažko dodržiavať jeho disciplínu a tak sa po pár mesiacoch zaprace naskladanými knihami a časopismi alebo drobnými darčekmi, ktoré mu na štýlovosti veľmi nepridajú.

obrázok Pinterest.com

 

Minimalizmus – zahŕňa jednoduché línie nábytku, purizmus vybavenia a aj priestoru. Hladké steny, na oknách len  žalúzie, nanajvýš jednoduché závesy. Strohosťou sa ňom zachováva luxus priestrannosti. Skrine, stoličky sedačky sú bez ozdôb, pravouhlé tvary, jednoduchá až potlačená farebnosť sú použité kvalitné materiály. No a kam dať všetky ostatné veci  pre ktoré určite nie je miesto vonku? Do vstavaných skríň alebo šatníkov, jednoducho povedané, niekam mimo dohľad.

Minimalizmus je elegantný a nadčasovo pôsobiaci štýl. Čierne kreslá Barcelona navrhli v roku 1929 architekt Mies van der Rohe a Lilly Reich. Hádali by ste vek ich dizajnu na 83 rokov?

obrázok Pinterest.com

Málo zdôrazňované, no podstatné zásady pre úšpešné zvládnutie interiéru v minimalistickom štýle:

1 zásada – OSVETLENIE.

Krásu jednoduchosti priestoru a priamych línií podčiarkne premyslený výber osvetlenia. Osvetlenie zo stropu je samozejmosťou ale svietidlo môže byť samostatný prvok, ktorý dotvorí atmosféru. Cez deň je dizajnová lampa doplnkom, ktorý vytvorí protipól celkovej jednoduchosti. Večer svojim svetlom modeluje priestor  – línie vytvárajú tiene a interiér sa mení. Je vhodné uvažovať o umiestnení osvetlení v rohoch kde inak ostáva významovo prázdny priestor. (Takto sme možno zabŕdli trocha to práce konzultantom feng shui  rozprúdili energiu pred tým, než nám to sami odporučili. ) Zaujímavým a často používaným prvkom je líniové osvetlenie stien ukryté v sadrokartónovom podhľade.

 

2 zásada – (opäť) MATERIÁL.

Minimalizmus neznamená úsporu v kvalite. Materiálov použitých v priestore nie je tak veľa, aby sa bez dôsledkov robili kompromisy na kvalite. Naopak, väčšie plochy povedia viac, dlhšie nám na nich spočinie zrak. Vyberajte kvalitné povrchy, lakované materiály alebo prírodnú dýhu, kvalitné dlažby veľkého formátu.

Kvalitný materiál povrchov a modelovanie priestoru osvetlením vytvárajú zásadný rozdiel z dojmu pri tvorbe elegantných a jednoduchých priestoroch

obrázok Pinterest.com

autor interiéru Jovo Bozhinovski

Čomu sa vyhnúť

Neporiadku – upratujte a vyhadzujte. V minimalistickom interiéri je pre mnohých najťažšie udržať dokonalý poriadok.

Úvodnú inšpiráciu môžete brať aj z tejto palety. Pomer farieb na nej sa dá brať orientačne ako pomer farieb vo vašom novom interiéri. V minimalistickom interiéri je vhodné použiť čo najmenej farieb, ale na vytvorenie harmónie kontastov je dobré vybrať jednu výraznú farbu, ktorá bude hrať rolu divy.

 

Ako David a Goliáš – oranžový vankúš pritiahne pozornosť hneď po neprehliadnuťeľnom strome nad posteľou  obrázok Pinterest.com

 

obrázok Pinterest.com

Tento štýl interiéru sa bude najviac hodiť tým,  ktorým vyšlo vo veľkom teste podľa Colour Affects najviac odpovedí D. Ak ste si este test neskúšali, nájdete ho ako úvodný článok.

 

Autor: Silvia Cejpková

 

 

 

Filed under: Štýly
Tags: , ,

Sorry, the comment form is closed at this time.

Sorry, the comment form is closed at this time.