Malé priestory, kde začať?

Published on: Jan 02 2014 by admin

Vstavané skrine uchovajú celistvosť priestru a majú maximálny úložný priestor

Interiér – Vgzarquitectura y diseno

V malých priestoroch treba  často vyriešiť viacero funkcií – pracovňu, spanie, oddych.

Interiér – Susan Diana Harris Interior Design

Myslite na logické používanie priestoru. Tu – kuchyňa patrí pred obývaciu (oddychovú)

časť, je bližšie k vstupu. Foto Frances Bailey

Interiér – Studio Santalla

Ak máte miestnosť, obývačku, garsónku, ktorá má „zastrešiť” viacero funkcií – pracovňa, oddych, spanie, čítajte viac.

Začínať s prázdnou miestnosťou (a primeraným rozpočtom na nový nábytok je najideálnejší prípad :)) Aj v tomto prípade vám pomôže, podrobné plánovanie a ak pri zariaďovaní budete brať do úvahy aj:

-funkčnosť, logické využívanie priestoru  – čo, kde, kedy robím

Skúste si predstaviť, ako v miestnosti žijete počas dvoch-troch dní a podľa toho určiť priority a premietnuť ich aj do priestoru. Rozvrhnite si priestor na zóny, tak, aby sa využíval prirodzene. Aby sa v ňom nekrížili rôzne činnosti alebo ste nemuseli každú chvíľu preorganizovať rozloženie nábytku. Príklad: Ak je v miestnosti posteľ, umiestníte ju v kľudnejšej zóne a nemusíte ju každý krát obchádzať keď, sa idete posadiť k stolu.

-účelnosť = viac priestoru, ideálne vstavané skrine

Môže sa zdať, že vstavané skrine z priestoru viac odoberú ale majú viac výhod, ako nevýhod. Ich prednosťou, spolu s väčším priestorom na uloženie vecí je, že „nerozkúskujú” priestor, nevznikajú nevyužiteľné kúty.

-multifunkčný nábytok

Aj na slovenskom trhu už existujú spoločnosti, ktoré na mieru vyrobia nábytok. Kombinujú v ňom rôzne funkcie – posteľ, sedačka a knižnica atď.

-rozmerovo menší sedací nábytok

aj keď je vašim snom pohodlné veľké kreslo, sedačka do L, zvážte možnosti priestoru, v ktorom sa budú nachádzať. V miestnosti, kde rátate každý centimeter, môže predsa len zaberať veľa miesta. Existujú aj rozmerovo menšie, no stále pohodlné alternatívy.

-priestornosť a poriadok

Pri malých priestoroch, viac ako inde, je nutné ukladať veci na svoje miesto a mať miestnosť bez neporiadku. Náhodné kopy neuveriteľne rýchlo pohlcujú priestor a veci, ktoré musíte mať stále po ruke, vedia rýchlo prerásť do hory zbytočností.

-optika –  aplikujte princípy, ktoré opticky nezmenšia priestor

Svetlé odtiene na steny sú samozrejmosť, po zrelej úvahe môžete použiť aj zrkadlá, ale s nimi narábajte rafinovane a radšej na menších plochách. Zrkadlá zväčšia priestor avšak detail, ktorý sa pri redizajne interiéru často odstraňuje, sú zrkadlá na dverách vstavaných skríň, ktoré časom zväčša znervózňujú.

Žalúzie namiesto závesov – závesy priestor zútulňujú, ale v miestnosti, kde bojujete o každý centimeter zvoľte radšej žalúzie – na výber sú tiež v rôznych materiáloch – dreve, plaste, bambus, kovové, látkové.

Interiér – Errikos Artdesign

Interiér – Vgzarquitectura y diseno

Autor textu: Redakcia

Filed under: Malé priestory
Tags: , , ,

Sorry, the comment form is closed at this time.

Sorry, the comment form is closed at this time.