Farby do “detskej”.

Published on: Jan 02 2014 by admin

Aké farby použiť v detskej izbe? Keď ste sa opýtali aj svojho dieťaťa a vedelo si vybrať, je to najjednoduchšie. Je možné, že si vybralo sýtu červenú alebo slniečkovú žltú.  Deti do troch rokov preferujú jasné základné farby, veľmi zriedka si vyberajú pastelové a tlmené.

To neznamená, že steny detskej izby žiarivo žlté alebo ohnivo červené budú ideálne riešenie. Platí, čím je farba sýtejšia, tým viac stimuluje ale aj strháva  na seba pozornosť – deti by tak boli príliš stimulované k aktivite.

Príliš sýta a stimulujúca – deti prirodzene uprednostňujú živé farby ale ja na nás, dospelých, aby sme vedeli určiť, kam ich umiestniť. V prípade tohto odtieňa v menšej miere – doplnky, vankúše, hračky. foto www.77-ideas.com

Detská izba je miestom, kde deti trávia veľa času, hrajú sa, zaspávajú, neskôr študujú a preto je vhodné na steny, nábytok vybrať tlmenejšie, jemnejšie farby. Vôbec to nemusí znamenať, že ich izbička tam bude pôsobiť nudne. Silné a výrazné farby sa uplatnia tam, čo sa dá ľahšie vymeniť – obrázky, hračky, podložky alebo koberce, svietidlá, posteľné oblečenie alebo aj jedna akcentová stena.

Jemný odtieň modrej upokojuje myseľ a zároveň robí izbu priestrannejšou. Modrá dáva pocit priestrannosti, pretože sa javí akoby pred nami ustupovala. V angličtine majú pre ňu výraz “Follow me!” (Nasleduj ma!). Červené maky vtipne doplnené červeným tienidlom a kvetmi na koberci priestoru dodali iskru a život. Rovnováha medzi pokojom a energiou. foto www.77-ideas.com

Ako pôsobiť farbami

Okrem možnosti, že si vaše dieťa vyberie, akou farbou chce byť obklopené, mu môžete vybrať farby podľa toho, ako na nás všetkých podvedome pôsobia.

Pokojne vynechajte stereotypy našich mám –  modrá pre chlapcov a ružová pre dievčatká, takto sa deti obliekajú len od 80 tych rokov minulého storočia.  Viac o tejto téme je v zaujímavom článku od odborníčky na históriu Jo B. Paoletti, ktorá sa mnoho rokov zaoberala históriou detského obliekania   http://www.smithsonianmag.com/arts-culture/When-Did-Girls-Start-Wearing-Pink.html?c=y&page=1.

Deti samotné si do 3-4 rokov neuvedomujú príslušnosť k jednému z pohlaví. Až neskôr  si začnú dievčatá uvedomovať príslušnosť k mame a iným ženským vzorom, chlapci k otcovi a iným mužom. (Vo veku 6-7 rokov to v ich chápaní znamená asi toľko, že ženy majú zvyčajne dlhé vlasy a nosia sukne a pod.) Ružová farba preto, čiastočne vďaka marketingu ale aj podvedomému vnímaniu zastupuje vyjadrenie ženskosti.

Preto zastávam názor,  že farby, všetky ich odtiene sú pre všetkých. Na každého z nás pôsobia a ak vyvolávajú príjemné pocity a pohodu, je zbytočné ich rozumovo odmietať a podriadiť sa naučeným stereotypom. Farby nie sú dievčenské alebo chlapčenské.

Vyvážené kombinovanie farieb – modrá pri stolíku na učenie zároveň stimuluje koncentráciu a logické myslenie. Pre dostiahnutie úplnej harmónie, by sa biela časť steny mohla nahradiť mäkším, teplejším odtieňom – veľmi jemnou béžovou alebo žltou.

Ružová – jej odtiene pôsobia upokojujúco, fyzicky ukľudňujúco a materinsky, upriamujú pozornosť na emócie a pocity.

Modrá – opticky rozširuje priestor, pozitívne pôsobí na skoncentrovanie sa alebo upokojenie mysle – záleží na odtieni. Koncentráciu, vhodnú pri učení, dosiahneme tmavšími odtieňmi a upokojenie svetlejšími, menej stimulujúcimi tónmi modrej.

Zelená – celkovo upokojujúca nielen myseľ ale uisťuje nás na podvedomej úrovni. Zelená nenamáha oči – je v strede  farebného spektra, preto oči na ňu nepotrebujú skoro žiadnu námahu zaostriť. Vytvára podobné pocity ako zeleň v prírode, výberom jej odtieňov sa nepomýlite.

Žltá – nabíja energiou, stimuluje bdelosť, ak je použitý príliš žiarivý odtieň, môže znásobovať hyperaktivitu a podporovať prolémy zo zaspávaním.

Oranžová – je farbou  veselosti, výborne vyzerá skombinovaná s morskou modrozelenou. Dáva pocit bezstarostnosti, zábavy a aj chuť jesť.

Fialová  je dievčatami obľúbená skoro tak, ako ružová. Dobre sa kombinuje s ružovou a pre odvážnejších aj s oranžovou. Klasicky sa k nej zvykne dávať  zelená, alebo limetková. So žltou vytvára najväčší kontrast. Do tejto kombinácie sa môžu smelo pustiť len tí skúsenejší s farbami. Fialová evokuje čosi nezvyčajné, “luxusné”,  a preto jej svedčí, keď sa používa v menšej miere, nie ako farba na všetky steny.

Ostatné farby – sivá, čierna, hnedá sa u detí pred pubertou tešia veľmi malej obľube.

  

  Ružovú vyvažuje svieža zelená, ktorá je zároveň jej komplementárnou farbou. Komplementárnosť  zaručuje, že ružová vyzerá ešte ružovšia ako pri iných farbách a zelená ešte sviežejšie. Zároveň je tak v miestnosti prítomná rovnováha pasívnych a aktívnych farieb a preto pôsobí veľmi príjemne.

 

Modrá zväčšuje priestor a tak výber svetlej modrej v tomto stiesnenom priestore mu neubral ani centimeter, skôr pocitovo pridal.  foto www.arsitekturmedia.blogspot.sk

 

Autor: Silvia Cejpková

Filed under: Detské izby
Tags: , , , , , ,

Sorry, the comment form is closed at this time.

Sorry, the comment form is closed at this time.