Farbou roka 2013 sa stáva…

Published on: Jan 02 2014 by admin

Za farbu roka 2013 bola vyhlásená smaragdová zelená, Emerald  číslo 17-5641.

Každý rok takto vyberá  spoločnosť Pantone, vydavateľ  jedného  z najpoužívanejších vzorkovníkov farieb na svete, jeden odtieň, ktorý reprezentuje najmodernejší odtieň a bude sa počas roku objavovať v interiéroch, móde, dizajne …

Články na Rooomix webe vychádzajú z idey zladenia osobnosti s vlastným bývaním, nie prispôsobovanie sa módnym vlnám,   predpovede farby roku  berieme ako inšpiráciu, a možnosť priblížiť vám túto krásnu farbu z rôznych pohľadov.

Ako na nás pôsobí farba roku 2013? Ako vnímajú návrhári všeobecnú náladu?

Zelená je z pohľadu pôsobenia farieb na psychiku najupokojujúcejší odtieň zo všetkých odtieňov farieb. Pohľad na zelené lúky, nám, ľuďom pripomína hojnosť. Iba tam, kde sa darí zeleni, je dostatok vody a stravy a vhodné podmienky  na život.  Takto naši predkovia vyhodnocovali svoje okolie a takto to podvedome vnímame aj my.  Naše oči nepotrebujú  prispôsobovať  vnímanie zelenej farbe, najmenej  ich namáha pohľad na zeleň.  Výber zelenej,  ako farby roku zvýrazňuje kvality, akými  sú pokoj, harmónia a vyrovnanosť.

Čím je odtieň farby tmavší, tým intenzívnejšie si žiada našu pozornosť a tak farba výraznejšie pôsobí  vo svojej oblasti.  Sýta zelená nielen pôsobí  veľmi upokojujúco,  harmonicky, ale vďaka tmavému tónu pôsobí slávnostne a elegantne.


interiér Laura Britt Design, foto Casey Dunn

Prítomnosť zelenej v interiéri doň vnesie pokoj, vyrovnanosť a harmóniu.  A nie je podstatné, či ide o prírodnú zeleň alebo doplnky v tejto farbe:

interiéry Sara Tuttle Interiors , Camilla Molders Design

interiéry 1 Tewes Design, 2 Gaile Guevara

 

Trvá približne dva roky, kým sa farby preferované v ženskej mode dostanú do interiérov. Nové farby najprv akceptujeme vo svojom šatníku, následne je oveľa prirodzenejšie vyhľadávať farbu, ktorú nosíme aj mimo obliekania. Ženská móda je tak jedým zo zdrojov inšpirácie pre trendy interiérov.

Rok 2011 odovzdávanie Golden Globes:

A smaragdová zelená sa stáva čím viac obľúbenou:

 

Aký mate názor na farbu roka? Je smaragdová zhodou okolností aj vaša obľúbená farba?

 

P.S.

Podobne, ako pri súťažiach krásy,  je každoročne vybraných viacero farieb od rôznych spoločností  no tieto rozhodnutia majú omnoho väčší vplyv na priemysel v módy, interiérov a dizajnu.

 

Autor Redakcia

Filed under: Farby
Tags: , , , ,

Sorry, the comment form is closed at this time.

Sorry, the comment form is closed at this time.