Farba roka 2014 podľa Pantone je Radiant Orchid

Published on: Jan 12 2014 by admin

Vyše mesiac je známa farba roka 2014 podľa Pantone – je ňou jemná fialová, honosiaca sa názvom žiarivá orchidea. Tento odtieň fialovej je po tmavších odtieňoch novinka, ale zároveň aj ďalšia variácia na tému fialová, ktorá je hitom už pár rokov.

pantone-colo-radiant-orchid

Leatrice Eiseman, výkonná riaditeľka Pantone inštitútu® o jej pôsobení hovorí: “Zatiaľ, čo farba roku 2013, PANTONE 17-5641 Emerald, bola symbolom rastu, obnovy a prosperity, 18-3224 Radiant Orchid, vo farebnom kruhu, zaujme už na prvý pohľad a podnieti iskru našej predstavivosti. Vyzýva nás k inováciám, povzbudí kreativitu a originalitu, čoraz viac oceňované v dnešnej spoločnosti.”

Táto farba sa v interiéri uplatní, ak chcete ozvláštniť, alebo zjemniť vzhľad miestnosti. Je elegantná a preto sa ľahko uplatní v obývacích izbách alebo v spálniach. Zároveň pôsobí mäkko a ľahko upúta pozornosť. Preto stačia aj malé doplnky, ktoré, ak sa vám zunujú alebo „vyjdú z módy“, nahradíte inými.

S akými farbami  ju kombinovať?

s béžovou

Príjemne, mäkko pôsobí fialová skombinovaná s odtieňmi béžovej a krémovej. Ich odtiene použite ako podklad –  pôsobia nenápadne a výborne sekundujú výraznej farbe, akou je žiarivá orchidea. Respektíve – ak máte pocit, že váš béžový interiér potrebuje  trocha iskry, skúste aj túto variantu.

bezova fialova

via graceandivy.wordpress.com

– s oranžovou

obe farby  vznikli miešaním červenej  – oranžová – červená so žltou, fialová – modrá s červenou. Červená ich v istom slova zmysle spája a obom dodáva energiu. Kombinácia fialovej a oranžovej určite nie je častá a  dodá nezvyčajnosť aj interiéru. Najčastejšie ich vidíme skombinované v bohémskych interiéroch, detských izbách alebo uletených retro kombináciách.

orange-and-purple-wardrobe

Fialová a červená – opäť kombinujte s obozretnosťou a preferujte menšie plochy. Táto kombinácia je pútavá a pobaví, ale je otázne, ako dlho ju budete chcieť vídať vo svojom vlastnom bývaní.

cervena fialova

via planete-deco.fr

kombinácia so zelenou je mix relaxu a osvieženia

zelena fialova

via designsponge.com

fialova zelena2

via calligraphybyjennifer.net

 

 

Filed under: Farby, Inšpirácie
Tags: , , , ,

Sorry, the comment form is closed at this time.

Sorry, the comment form is closed at this time.