Caffè latte alebo cappuccino? Prírodný štýl.

Published on: Jan 02 2014 by admin

 

Pozitíva: cítime sa v ňom dobre, je veľmi prirodzený, pripomína prírodu,  je ťažké ho úplne pokaziť

Negatíva: pri nedbalom dávkovaní farieb sa ľahko stane fádny ako šíre pieskové duny

Bývanie v odtieňoch pieskovej, cappuccino, tmavohnedej je stale obľúbené.

Nikdy nevyšlo z módy a boli roky, keď bolo mainstream aj v komerčných interiéroch.

Dobre navrhnutý pôsobí veľmi elegantne a zároveň príjemne a upokokujúco. Tieto črty mu dodávajú hnedé tóny, farby  ktoré v prírode vídame najčastejšie.  Podobné pocity, ako máme na prechádzke v lese v nás vyvolávajú aj v prípade, keď sú použité inde ako v prírode.

Ako sa ale vyhnúť tomu, aby sa váš krémový interiér nezdal fádny, ako tretí deň putovania po púšti?

Interiér v krémových farbách bez akcentu sa po čase môže zdať nudný

obrázok zdroj www.ranroom.com

 

1 zásadaVRSTVIŤ.  Pri výbere základnej farby stien určite neopomeniete krémovú, slonovú kosť, okrovú, bielu kávu alebo farbu zrelého obilia. Ako kontrast – nábytok alebo koberec k nim vyberte čokoládovo hnedú, ebenovú, wenge, zemité tóny. Táto kombinácia neutrálnych a tmavých tónov je dobrý podklad na rozohratie sýtejších odtieňov – nebojte sa siahnuť aj po výraznejších, pestrejších odtieňoch hnedej – mahagónová, škoricová, hrdzová hnedá.

 

2 zásada MATERIÁL. Človek má 5 zmyslov a tie sú istým pôsobom prepojené – zrak nám napovie, čo má očakávať hmat. Nielen farbami sa tvorí atmosféra. Štruktúra látok, podlahy, kobercov alebo žalúzií hrá veľmi významnú úlohu v celkovom pocite z priestoru.

Hladké materiály (steny, podlaha, drevený nábytok) a štruktúrované – hrubo tkaný koberec, našuchorené vankúše, ozdobné strapce alebo štruktúrovaný prehoz ich kombinovaním odstránite vizuálnu nudu.

Úplne rovnaký odtieň farby vyzerá odlišne na hrubo pletenej deke a inak na dohladka vystierkovanej stene.

Amy Lau/  www.doorknob.com

Dokonalý príklad vrstvenia prírodných farieb

www.desiretoinspire.com

Čomu sa vyhnúť

Prirodzený, elegantný, pohodlný – k týmto prívlastkom sedia prírodné materiály. Vynechajte umelé materiály – plasty, najlepšie aj laminát, koženku a umelé príliš lesklé, priesvitné látky.

obrázok www.rachelreider.com

Ak sa vám predsa len po čase zažiada iná farba ako odtieň hnedej, s prehľadom použite tlmené zelené tóny. Na rozveselenie a oživenie poslúži aj oranžová alebo červené tóny.

autor interiéru Artistic Designs for Living

 

Na úvodnú inšpiráciu vychádzajte z tejto palety. Pomer farieb na nej sa dá brať orientačne ako pomer farieb vo vašom novom interiéri.

 

Tento typ interiéru je vhodný najmä pre tým z vás, komu vyšlo v teste najviac odpovedí C – Firelight. Vo svetlom prevedení aj pre  A – Morninglight. Viac vo Veľkom teste

 

Autor: Silvia Cejpková

 

 

 

 

 

Filed under: Farby, Štýly
Tags: , , , ,

Sorry, the comment form is closed at this time.

Sorry, the comment form is closed at this time.