Bývate aj očami alebo vlastné bývanie ma nudí

Published on: Jan 02 2014 by admin

Dve situácie, zdanlivo odlišné, a predsa ich spôsobuje jedna vlastnosť našich očí.

Máte nový, podľa svojich snov zariadený interiér, no nedáva vám tú radosť a relax, ktoré ste si predstavovali, ktoré ste očakávali.  Podobná situácia nie je až tak zriedkavá.  Veľmi pravdepodobne je takýto unavujúci priestor zariadený v svetlých tónoch, aby nezmenšoval priestor, aby pôsobil pohodlne, priestranne, elegantne atď. :

 

Opačná situácia nastáva, keď si vyberiete dve, či tri  farby, ktoré máte radi a začnete nimi zariaďovať interiér. Sýte farby v oblečení a v bývaní majú inú mieru dávkovania. Ak sa riadite zásadami, ktoré si môžete dovoliť pri obliekaní, aj v bývaní, výsledok môže byť zahltenie priestoru farbami, ktoré stimulujú, no v konečnom dôsledku unavujú:

interiér Carlyn and Company Interiors+Design

Naše oči sú zvyknuté na rozmanitosť okolia, ich predurčením je neustále hľadať informácie, podľa ktorých sa rýchlo a často len podvedome rozhodujeme. Ak sa nemajú čoho zachytiť, hľadajú márne a to vás unavuje alebo nudí. Podobne sa deje v interiéri, ktorý nemá dostatok akcentov. Naopak, ak je akcentov a stimulov priveľa, ste nimi vyrušovaní,  pretože si vyžadujú pozornosť a aj toto napokon unaví.

Čo je teda ideálne? Pre naše vnímanie je príjemna stredná cesta – použitie niekoľkých sýtych tónov na akcenty a podklad svetlé farby. To je však teória, realita je naštastie rozmenitá. Ak by sa všetky interiéry zariaďovali podľa pravidla zlatej stednej cesty, boli by dosť  podobné. Sú miestnosti, v ktorých chcete cítiť živší  temperament alebo naopak,  zvýrazniť pokoj a eleganciu. V každej z vymenovaných ciest  je treba mať na mysli aj to, že bývame aj očami a dopriať im primerane stimuláciu aj pokoj:

Dobre zvládnutý interiér v svetlých tónoch – nechýbajú v ňom stimulujúce prvky

interiér Briant Hill Media

Interiér v sýtych farbách, tvoriacich intenzívnu atmosféru

interiér Jane Lockhart Interior Design

 

Zlatou strednou cestou je vyvážené použitie svetlých tónov, ako podkladu pre sýtejšie akcenty

interiér Snap! Interior Design

Ďalší interiér v ktorom sú oči primerane zamestnané

interiér Orna Gurevich Interior Design

Autor: Redakcia

Filed under: Farby, Nápady pre bývanie

Sorry, the comment form is closed at this time.

Sorry, the comment form is closed at this time.