Ako a kde použiť odtiene fialovej v interiéri

Published on: Jan 02 2014 by admin
Ako každá, aj fialová farba, môže pôsobiť  výnimočne krásne  ale aj naozaj odpudivo. Keď budete vedieť o jej zvláštnostiach a kvalitách, ľahšie sa vyhnete jej negatí​v​nemu vyzneniu.

Fialová je v prírode prítomná iba sporadicky a aj preto evokuje niečo špeciálne,  výnimočné. Hoci to nie je typicky „ženská farba“, v obľube ju majú viac ženy, ako muži. Zo základov podvedomého pôsobenia farieb sa dozvieme, že obracia pozornosť do vnútra človeka,  navodzuje kontemplatívnu náladu. Pre tieto vlastnosti treba rátať s tým, že je lepšie ju používať  na jednu stenu, ako na celú miestnosť, aby vás jej prítomnosť príliš neuspávala, respektíve ​nepodporovala introvertnú náladu​.

Radšej ju použite na doplnky, ako na hlavnú farbu v interiéri. Fialová, vhodne použitá, komunikuje luxus a extra kvalitu. V negatívnom zmysle, nevhodne skombinovaná s ostatnými farbami evokuje opak výnimočnosti  –  lacný image a nevkus.

Fialová – to je spolovice modrá a spolovice červená, ale zriedka sú obe farby v rovnakom množstve, preto sa môže javiť ako pasívna, chladná, alebo priateľská, hrejivá – napríklad slivková. Odtieň viac do červena sa hodí kombinovať s teplými, červenkastými tónmi dreva, chladnejšie, modré fialové, ladia s drevom, ktorého celkový výzor je svetlý alebo so sivastým nádychom.

Všimnite si, ako fialová farba koberca (teplá fialová), lepšie ladí s podlahou, ako chladnejšia fialová na stenách:

Veľké plochy intenzívnej fialovej dodávajú miestnosti slávnostný, no aj introvertný charakter. V tejto obývačke sa veľmi pravdepodobne nevedú často živé konverzácie.

Na rozdiel od predošlého obrázku, do spální je pomerne obľúbená aj vhodná, práve pre nádych luxusu, ktorý dodáva.

Kombinovanie jasných a výrazných farieb je treba vyvážiť dostatkom neutrálnych farieb, tie tvoria nevyhnutný podklad koncertu živých farieb.

 

Filed under: Farby
Tags: ,

Sorry, the comment form is closed at this time.

Sorry, the comment form is closed at this time.